Historie

Almanach (PPTX soubor)

Založení Tělocvičné jednoty Sokol

  Okolo roku 1860 došlo v českých zemích (součást Rakouska-Uherska) k částečnému politickému uvolnění a v důsledku toho k dalšímu obrození národního života. Vzniká řada „národních“ spolků a organizací. Tak vznikla v roce 1862 v Praze Tělocvičná jednota Sokol Pražský. Založili ji univerzitní profesor dr. Miroslav Tyrš a Jindřich Fȕgner. Na podzim roku 1869 založil Tyršův žák Josef Spurný Tělocvičnou jednotu Sokol Vysoké Mýto. Bratr Spurný byl úředníkem místního cukrovaru a již od roku 1862 členem cvičitelského sboru Sokola Pražského. Zákonitě se tak stal prvním náčelníkem místní jednoty.

Sokolovna

   První roky probíhala cvičení ve školní tělocvičně. V březnu 1871 se začalo cvičit v sále hostince u Zedníčků. Sokol měl již svoje cvičební nářadí, součástí cvičení bylo i plavání. V roce 1877 zakoupila jednota Kubánkův dům v Kateřinkách a z truhlářské dílny vybudovala cvičební sál. Na koupi poskytli členové půjčky. Poprvé tak Sokol získal své vlastní zázemí. Roku 1887 byl založen fond na postavení sokolovny. Za tím účelem byl roku 1898 prodán sokolský dům v Kateřinkách. Plány na stavbu sokolovny vytvořil místní rodák architekt Josef Podhajský v létě 1899. Na podzim 1900 členové jednoty začali bourat starou budovu na staveništi Na Klášteře. Sokolovna byla slavnostně dokončena dne 29.6.1902.

První světová válka

   Na podzim 1914 byla sokolovna zabrána vojskem pro válečnou nemocnici. Do vojenské služby bylo povoláno 108 členů jednoty, z níž se 4 již nevrátili. V roce 1915 bylo úřady rozpuštěno vedení Sokola v Praze, policie prohlížela archivy sokolských jednot, některé jednoty byly rozpuštěny a jejich činnost zakázána. Ve Vysokém Mýtě se výbor jednoty snažil udržet členy v činnosti i přes problémy s úřady. V roce 1917 se začala situace měnit, byla vyhlášena amnestie pro politické vězně a zmírněna cenzura. Na jaře 1918 se výbor jednoty snažil o uvolnění sokolovny, což se od července podařilo. V budově zůstala už jen válečná kuchyně. Sokolové začali opět cvičit i na veřejných vystoupeních.

Tyršova plovárna

Po první světové válce došlo k velkému celospolečenskému rozmachu. S ním byl spojen i rozkvět Sokola. V roce 1920 se konal první všesokolský slet ve svobodné Československé republice. V dalších letech byl sokolský život ve Vysokém Mýtě velmi rozvinutý – Sokolové cvičili, hráli divadlo (i loutkové), účastnili se národních a státních oslav, různých sportovních závodů. Pořádali v sokolovně také „šibřinky“ (maškarní plesy vždy k nějakému tématu) a zábavy pro děti. V suterénu sokolovny byl zřízen hostinec. V roce 1932 se Sokolové rozhodli, že vybudují ve městě plovárnu, a zakoupili proto louku poblíž jatek. Vedení města s tím souhlasilo, stavební plány byly schváleny a tak sokolové začali dobrovolně provádět přípravné zemní práce. Začátkem roku 1933 byl pro plovárnu zakoupen výstavní pavilon z pardubické výstavy. Dne 9.7.1933 byla Tyršova veřejná plovárna slavnostně otevřena.

Druhá světová válka

    Řada sokolských akcí byla během války zakázána. Pod tlakem úřadů musela být v sokolovně a na plovárně vyvěšena upozornění, že židům je vstup zakázán. Úřady požadovaly vyloučení židů ze Sokola. Řada Sokolů, zejména z ústředí Sokola a vedení některých jednot, byla zatčena. Dne  13.4.1941 byla činnost Sokola zakázána a byl mu zabaven majetek. Začalo další zatýkání sokolských představitelů. Část cenného majetku Sokola byla před jeho předáním Němcům ukryta např. archiv a další historické věci, dokonce i Tyršův pomník z náměstí před sokolovnou. Sokolovnu převzali nacisté a sloužila k ubytování Wehrmachtu.

Období komunistické totality

    Ihned v květnu 1945 se úřady snažily sjednotit tělovýchovu a dostat ji tak (zejména Sokol) pod svoji kontrolu. Byl vytvořen Ústřední národní tělovýchovný výbor. Sokol ve Vysokém Mýtě byl donucen v červenci 1952 vstoupit do sjednocené tělovýchovné organizace Sokol Karosa, později přejmenované na TJ Spartak Karosa. Pod ní přešel i majetek Sokola – sokolovna a plovárna. Sokolům, kteří se chtěli sportu dále věnovat, nezbylo, než se zapojit do této sjednocené organizace pod dohledem KSČ.

Obnova po roce 1989

    V březnu 1990 se uskutečnila první schůzka „starých“ Sokolek a Sokolů, kteří zažili ještě samostatný Sokol. Ti se rozhodli znovu ho obnovit a navázat na jeho tradice. Vytvořili přípravný výbor, který musel nejprve připravit podklady pro novou registraci a pro vrácení původního sokolského majetku – sokolovny a plovárny. Obnovená Tělocvičná jednota Sokol Vysoké Mýto byla ustavena a registrována k datu 1.3.1991. Už v tomto roce začal Sokol zajišťovat provoz plovárny. Vyjasnilo se také, že členové TJ Spartak Karosa přejdou do Sokola. Celkem bylo 444 členů obnoveného Sokola. Sokolu byl vrácen jeho původní majetek ve špatném stavu. Střechou sokolovny dlouhodobě zatékalo, a proto došlo ke zřícení stropů nad malým sálem a přilehlými místnostmi. Prvořadým úkolem vedení tedy bylo nejprve zajistit novou střešní krytinu a opravu střechy včetně poškozených prostor uvnitř. To se v průběhu podařilo v průběhu let 1991 – 1993. V letech 1991 – 1995, kdy Sokol zabezpečoval provoz plovárny, se ukázalo, že její stav vyžaduje velké náklady na provoz i údržbu. Další nemalé prostředky byly nutné na její modernizaci. Ty se však Sokolu nedařilo zabezpečit. Po dohodě s vedením Města byla proto plovárna od roku 1996 pronajata a v roce 2002 prodána Městu. Od té doby vlastí místní jednota již jen Sokolovnu.

Přejít nahoru